""
1
Contact Us
Name
Phone Number
Message
0 /
Previous
Next

Ką reikėtų žinoti norint tiekti maisto papildus Lietuvos rinkai?

Europos vartotojų organizacijos duomenimis, apie 20 proc. Europos Sąjungos vartotojų kasmet savo mitybos racioną papildo mažiausiai vienu maisto papildu ir šis kiekis nuolat auga. Todėl ypatinga kontrolės institucijų priežiūra neišvengiama. Vienose Europos Sąjungos šalyse, tame tarpe ir Lietuvoje, ji labai griežta, o kitose – liberalesnė.

Šios kontrolės užtikrinimui, beveik visose Europos Sąjungos valstybėse maisto papildai privalo būti notifikuojami, Lietuva nėra išimtis. Kokie reikalavimai taikomi norint tiekti maisto papildus Lietuvos rinkai, į šį bei kitus klausimus atsako UAB „Intra Vires“ maisto saugos ir ženklinimo ekspertė Karolina Tenenienė.

Kokie yra pagrindiniai reikalavimai planuojant tiekti maisto papildus Lietuvos rinkai?

Visų pirma, asmuo ketinantis platinti maisto papildus privalo turėti tam leidimą, t. y. kreiptis į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritorinį padalinį dėl pažymėjimo maisto tvarkymo veiklai. Antra, norint prekiauti maisto papildais Lietuvos rinkoje, būtina produktą notifikuoti (pranešti) VMVT. Tiekti rinkai nenotifikuotus maisto papildus – griežtai draudžiama.

Kokie dokumentai turi būti pateikti maisto papildų notifikavimui?

Notifikuojant maisto papildus pagamintus Europos Sąjungoje, pateikiamas atitinkamos formos prašymas su maisto tvarkymo subjektą identifikuojančiais duomenimis bei maisto papildo etikete lietuvių kalba. Ne iš Europos Sąjungos šalių importuojamiems maisto papildams taikomos griežtesnės notifikavimo procedūros. Privaloma pateikti detalesnę informaciją apie produkto sudėtį, saugą, kokybę, paskirtį, sudedamųjų dalių kiekius, tinkamumo vartoti terminą, laikymo ir vartojimo sąlygas ir kt. Todėl vienas svarbiausių veiksmų – pasirinkti patikimus tiekėjus, nes praktikoje pasitaiko įvairių nesklandumų. Pavyzdžiui, siunta atkeliavusi iš Kinijos negali būti išmuitinta, nes trūksta tam tinkamų dokumentų ar suformintos netinkamos maisto papildams importuoti procedūros.

Kiek trunka notifikavimo procedūra?

Jeigu yra visi dokumentai ir nereikia pateikti patikslinimų, VMVT įtraukia maisto papildą į notifikuojamų maisto papildų sąrašą per 5-10 darbo dienų. Nuo šio momento, produktą galima tiekti rinkai. Jeigu reikia patikslinimų, ši procedūra gali užtrukti, kol bus pateikta reikiama informacija. Notifikuojamų (ar notifikuotų) maisto papildų sąrašas skelbiamas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos tinklapyje (www.vmvt.lt).

Ar taikomas mokestis už maisto papildų notifikavimą?

Taip, mokestis yra taikomas. Valstybinė rinkliava privaloma nuo 2017 metų. Iš Europos Sąjungos įvežamiems maisto papildams taikomas 51 Eur, o ne iš Europos Sąjungos – 81 Eur mokestis. Nustatyti mokesčiai taikomi kiekvienam notifikuojamam maisto papildui atskirai.